معرفی

     محمد لسانی کارشناس و فعال رسانه ای است که در دو دهه گذشته با تمرکز بر موضوع سواد رسانه ای خود را “مروج سواد رسانه” در کشور از راه اندازی فرهنگسرای رسانه تا رویدادهای آموزشی و فرهنگی می داند. وی با تمرکز بر صحت سنجی و راستی آزمایی به گسترش ادبیات فکت چکینگ در میان جوانان و دانشجویان همت گمارده است. در حوزه آموزش و پژوهش نیز برگزاری دهها دوره آموزشی و کارگاه علمی و ترویجی را در کارنامه خود دارد.
در حوزه فعالیت های رسانه ای نیز تأسیس و مدیریت اولین پایگاه تبیینی تحلیلی کشور با نام دیدبان در حوزه جریانشناسی فکری، فرهنگی و رسانه ای را برعهده داشته است. پس از آن سردبیری روزنامه، مجله، برنامه تلویزیونی و کارشناس مجری “مجله تلویزیونی حکمرانی” در برنامه اینجا از اقدامات وی می باشد. همکاری او در حوزه سردبیری با همشهری خردنامه، همشهری پایداری، همشهری منطقه 6 به سالهای 88 برمی گردد. وی در برنامه های رادیو تلویزیونی از صبح بخیر ایران، سلام صبح بخیر، عصرانه، به خانه برمیگردیم و … به عنوان کارشناس ثابت رسانه و فضای مجازی نیز حاضر بوده است. همچنین در طول این سالها دانشگاهها، تشکلهای دانشجویی، اجتماعات مردمی و عمومی در استان های مختلف نیز ضمن دعوت از او امکان تعامل بین مردم با کارشناسان را تسهیل کرده اند و این ارتباط می تواند جزو رسالت های اصلی در جهت آگاهسازی و ترویج دانایی در جامعه به حساب آید.

سازمان ها و تشکل ها بنا بر اهداف آموزشی و ترویجی می توانند در حوزه ارائه همایشی و اجتماعات، دوره های آفلاین و آنلاین آموزشی، ضبط های ویدیویی، برگزاری رویدادها / ایونت های آموزشی، تدوین بسته های آموزشی، برگزاری کارگاه های مسئله محور از طریق آدرس www.mlesani.ir/form اقدام به ثبت درخواست خود نمایند.​

گفتنی است سرفصلهای آموزشی اصلی جهت برگزاری برنامه شامل موارد زیر است:
◀️ رسانه شناسی و سفره رسانه ای
◀️ رژیم مصرف رسانه ای
◀️ تفکر نقادانه و خلاقانه
◀️ تکنیک ها و فنون اقناعی
◀️ سواد خبری
◀️ سواد روایت
◀️ سواد شبکه های اجتماعی
◀️ سواد گیم و بازی های رایانه ای
◀️ اخبار جعلی و شیوه های مواجهه با آن
◀️ دیجیتال مارکتینگ
◀️ پرسونال برندینگ
◀️ آینده شناسی رسانه ها و فناوری
◀️ سلامت در زیست مجازی (جسمی)
◀️ سلامت در زیست مجازی (روانی)
◀️ مدیریت رسانه در خانه و خانواده
◀️ اعتیاد رسانه ای و اینترنتی
◀️ جنگ روایت ها
◀️ شیوه های کنشگری موثر رسانه ای در جهاد تبیین
◀️ رهاشدگی در فضای مجازی و راهکارهای مواجهه با آن
◀️ خبر و خبرنویسی در فضای رسانه ای
◀️ توان افزایی ارتباطی در ارتباطات انسانی
◀️ بایسته های حضور کودکان در فضای مجازی
◀️ مخاطب شناسی
◀️ تبلیغات (سیاسی، اقتصادی)
◀️ بازشناسی جنگ رسانه ای و شناختی
◀️ اصول روابط عمومی و روابط عمومی مدرن
◀️ فکت چکینگ و راستی آزمایی خبری

#محمد_لسانی
#سواد_رسانه_ای
#سواد_رسانه